Wieczór kabaretowy
czyli 10 lat Grupy Rafała Kmity
Grupa Rafała Kmity z okazji 10-lecia istnienia przygotowała absolutny hit sezonu – „Wieczór Kabaretowy – 10 lat Grupy”
Program składający się z największych przebojów Grupy plus utwory premierowe i unikatowe materiały archiwalne (m.in. piosenka w wykonaniu Anity Lipnickiej z 1993 roku oraz te ocenzurowane przez TVP).
- 1,5 do 3 godzin znakomitej zabawy dla każdego widza w każdym wieku
- Całość okraszona filmowymi wstawkami (na dowożonym przez nas ekranie) i świetną konferansjerką Adamów Grzanki i Małczyka z Formacji Chatelet
- W premierach m.in słynne już Radio wielokrotnie powtarzane na życzenie telewidzów od czasu prapremierowego pokazu na Mrągowskiej Nocy Kabaretowej
Dotychczasowa ilość przedstawień: 320
Dawno już żaden numer kabaretowy nie wywołał takich reakcji! By nie być gołosłownym – oto recenzja:
Znane żarty nadal bawią
Wraz ze zmianami ustrojowymi skończyła się w Polsce złota era kabaretów dworujących sobie z poczynań władzy. I dziś wprawdzie nie brak spędów kabaretowych, ochoczo transmitowanych w programach telewizji, jednak ich poziom koncepcyjny i wykonawczy najczęściej urąga rozumowi i poczuciu przyzwoitości.
Od tej smutnej reguły bywają, na szczęście, wyjątki, do których należy Grupa Rafała Kmity. Zespół, obchodzący właśnie dziesięciolecie istnienia, przywiózł na warszawski Przegląd Komedii Lata „Mix kabaretowy” – wybór swoich najlepszych piosenek i scenek. „Mix…” okazał się zabawnym programem, w którym nie wiadomo, co bardziej podziwiać: pełne przewrotnego poczucia humoru dobre teksty czy błyskotliwość, profesjonalizm i urok osobisty wykonawców.
Niezrównany w sztuce wyławiania absurdów rzeczywistości Rafał Kmita jest na polskim rynku rozrywki autorem wyjątkowym. Jego utwory często odwołują się do znanych tropów literackich czy kulturowych, co bynajmniej nie przeszkadza w zrozumieniu ich przez ludzi mniej oczytanych czy bywałych. Żartobliwe scenki i piosenki Kmity, pisane stylizowaną polszczyzną, mają precyzyjną konstrukcję i zawsze logiczną, acz zaskakującą pointę.
Dowcip Kmity nie jest użytkowy ani doraźny.
Lata płyną, a znane już żarty sceniczne nadal cieszą i dostarczają refleksji. Dlatego tak chętnie oglądamy udane pastisze rozmaitych gatunków: literackich, piosenkarskich, filmowych (czarny kryminał, horrory) czy telewizyjnych (familiada, reportaż, reklama). Rewelacyjna była np. parodia programu „Sensacje XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego albo rewii mody, podczas której pokazywano najbardziej twarzowe pętle na szyję.
Dokonania zespołu w żartobliwy, po części improwizowany sposób przedstawiało dwóch Adamów: Małczyk i Grzanka z zaprzyjaźnionej Formacji Chatelet. Sukcesy festiwalowe Grupy ilustrowały wybrane scenki. Dzięki temu można było zobaczyć trzon zespołu. W akcji na żywo: Sonię Bohosiewicz, Grzegorza Klisia, Arkadiusza Lipnickiego, Piotra Plewę, Krzysztofa Pluskotę, Dariusza Starczewskiego, a w akcji na ekranie: np. Anitę Lipnicką czy Andrzeja Drawicza, rekomendującego program krakowskiego zespołu zarejestrowany za jego prezesury w TVP.
Z prawdziwą satysfakcją mogę stwierdzić, że dzięki takim zespołom jak Grupa Rafała Kmity kabaret o literackiej proweniencji jeszcze w Polsce trwa i wyzwala śmiech (a nie bezmyślny rechot) widzów. Tylko poważne, zawodowe podejście twórców i wykonawców może dać tak atrakcyjny artystyczny efekt. Gratulacje.
„Mix kabaretowy”, teksty i reżyseria Rafał Kmita, muzyka Janusz Wojtarowicz, Marcin Nowakowski, Dariusz Sawicki, Grupa Rafała Kmity, Kraków; pokaz w Warszawie – 6 sierpnia 2003 r. (kolejne: 28, 29 sierpnia), Teatr Na Woli.
Janusz R. Kowalczyk
Rzeczpospolita, 8 VIII 2003
DVD z zapisem programu